Everest | 2001 Left slope of E Ridge (to 6800m)
A India expedition to Everest in 2001 via Left slope of E Ridge (to 6800m), led by Santosh Yadav. Summit reached on 20th May 2001. 12 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 3823 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | EVER01149 |
| Peak ID | EVER |
| Year | 2001 |
| Season | 1 |
| Host Country | 2 |
| Route 1 | Left slope of E Ridge (to 6800m) |
| Route 2 | E Ridge (to 6900m) |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | India |
| Leaders | Santosh Yadav |
| Sponsor | New Millenium Indian Everest Expedition 2001 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Nepal |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 2001-04-12 |
| Summit Date | 2001-05-20 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 38 |
| Total Days | 44 |
| Termination Date | 2001-05-26 |
| Termination Reason | 4 |
| Termination Notes | Abandoned at 6900m due to bad weather |
| High Point (m) | 6900 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 12 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 5 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(12/04,5500m),ABC(16/04,5670m),C1(08/05,6100m),xxx(20/05,6900m) |
| Route Notes | BC at Kangshung Glacier ABC 1 hour behind BC C1 just left of East Ridge High point at left slope of East Ridge. After on BC, 2 days recce and 16 April started climb on the left of intended ridge which had many hanging mushrooms and this seemed safe. Went 6800m up difficult vertical climbing rock initially. At 6800m no route above and no campsite; reached 6800m on 28 April. Were hanging mushrooms here too (Negi, Gautam Chand, Dharmshaktu, Pal and Nadre Sherpa in this effort). Retreated from this route and no camps made on it; bivs hit by avalanches, one hit on 24th and injured 2 men slightly. 27th again avalanches ripping tents and carried down occupied tent but no injury. On 28th returned to BC. Abandoned first route completely and turned to East Ridge, 1st intended route. 30 April started climb to left of ridge and made C1 here 8 May and carried on route-making. Much climbing where had to traverse in small gullies, had to go up and down in bell rocky area; some places 40 degrees and required pitons every 2-3 meters for fixed rope. Reached 6900m in this line, but could not make site for C2 of about 7500m-7600m at snowline. Down to BC on 20 May immediately (Negi, Gautam Chand, Sherpa). Weather turned bad and stayed bad with white-out above BC, even at BC briefly; sunny at BC sometimes. Never had a full day of good weather throughout expedition period; even transit camp hit by serious avalanche on 16 May. Initially had 8 Sherpas to climb but 3 demanded more money and left expedition when Yadav refused to sign papers approving bonus. Yadav wants to return in autumn 20O1. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Asian Trekking |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2458101 |
| Year | 2001 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | left slope of e ridge (to 6800m) |
Members
12 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Begi Devi | F | 1977 | India | Climber | Solang, Kulu, HP, India | Primary school teacher | Details Other expeditions |
| Begma Devi | F | 1974 | India | Climber | Burua, Kulu, HP, India | Computer operator | Details Other expeditions |
| Ram Bahadur Bura | M | 1962 | Nepal | Climber | Thribang, Baglung | Soldier in Gurkha Rifles | Details Other expeditions |
| Loveraj Singh Dharmshaktu | M | 1973 | India | Climber | New Delhi, India | Soldier in Border Security Force | Details Other expeditions |
| Gautam Chand | M | 1967 | India | Climber | Khaknal, HP, India | Alpine instructor | Details Other expeditions |
| Ram Bahadur Gurung | M | 1972 | Nepal | Climber | Okhari, Lamjung | Soldier in Gurkha Rifles | Details Other expeditions |
| Amresh Kumar Jha | M | 1971 | India | Climber | Madhurani, Bihar, India | Export company storekeeper | Details Other expeditions |
| Sharatchandra Khumbongmayam | M | 1956 | India | Exp Doctor | Imphal, Manipur, India | Physician | Details Other expeditions |
| Lalit Kumar Negi | M | 1959 | India | Climber | Guragaon, Haryana, India | Army soldier on deputation to National Security Forces | Details Other expeditions |
| Rajendra Singh Pal | M | 1957 | India | Climber | Jamshedpur, Jharkhand, India | Alpine instructor | Details Other expeditions |
| Nadre Sherpa | M | 1968 | India | Climber | Gangtok, Sikkim, India | Alpine instructor | Details Other expeditions |
| Santosh Yadav | F | 1967 | India | Leader | New Delhi, India | Social service worker specializing in women's education | Details Other expeditions |
References
3 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EVER01149 | HIGH | - | - | - | 231:77 (Feb 2002) | - |
| EVER01149 | AAJ | Hawley, Elizabeth | - | - | 76:424 (2002) | - |
| EVER01149 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12200242402/Asia-Tibet-Everest-East-Fantasy-Ridge-Attempt | - | - | - |