Dhaulagiri I | 1989 NE Ridge
A Chile expedition to Dhaulagiri I in 1989 via NE Ridge, led by Mauricio Purto. Summit reached on 11th May 1989. 5 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 797 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | DHA189103 |
| Peak ID | DHA1 |
| Year | 1989 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NE Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Chile |
| Leaders | Mauricio Purto |
| Sponsor | Chilean Expedition to Dhaulagiri 1 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Marpha->Dhampus & French Passes |
| Basecamp Date | 1989-04-22 |
| Summit Date | 1989-05-11 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 19 |
| Total Days | 22 |
| Termination Date | 1989-05-14 |
| Termination Reason | 4 |
| Termination Notes | Abandoned at 7170m due to bad weather and team's lack of strength |
| High Point (m) | 7170 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 4 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 5 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 3 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Tukuche, SW summit (6990m) to acclimatize |
| Campsites | BC(22/04,4650m),C2(27/04,5650m),C3(02/05,6400m),C4(10/05,7150m),xxx(11/05,7170m) |
| Route Notes | BC at normal site C1 none C2 at C2 normal site - NE Col C3 at 50m above start of NE Ridge C4 at end of snow ridge and 100m below start of traverse High point at top of snow ridge. On 6th May [Purto and Casassa] down from C3 at 6400m to C2 because cloudy, snowing and windy; leader Purto to BC, other 2 climbers [Casassa and Ang Phurba] in C2. 9th May one member [Valle] up to meet Casassa in C2 and on up to C3 and then retreated because bad weather. 10th May 2 members [Valle and Casassa] to C4 (Purto not well enough now to go up) and 11th May up only 20m and down to C2. Climb finished because few climbers now too tired to continue. Arrived BC 14th May. Casassa decided he was finished, Valle wanted to try again but Purto not strong enough and Sherpas didn't want to go up. Had already had 3 attempts for summit and needed time to recover. |
| Accidents | Purto bronchitis |
| Achievement | - |
| Agency | Kunga |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2453562 |
| Year | 1989 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | ne ridge |
Members
5 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gino Casassa | M | 1958 | Chile | Climber | Santiago, Chile | Civil engineer | Details Other expeditions |
| Giorgio Cattoni | M | 1933 | Chile | Climber | Santiago, Chile | Music teacher | Details Other expeditions |
| Mauricio Ramon Purto Arab | M | 1961 | Chile | Leader/Exp Doctor | Santiago, Chile | Physician | Details Other expeditions |
| Italo Carlo Valle Bottari | M | 1960 | Chile | Climber | Santiago, Chile | Hotel manager | Details Other expeditions |
| Rodrigo Mujica | M | 1963 | Chile | Climber | Santiago, Chile | Alpine guide | Details Other expeditions |
References
3 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DHA189103 | AAJ | Purto, Mauricio | - | - | 64:251-252 (1990) | - |
| DHA189103 | - | Purto, Mauricio | Everest, La Ruta Logica | El Mercurio (the expedition), Santiago, Chile | - | P333 |
| DHA189103 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12199025104/Asia-Nepal-Dhaulagiri-Attempt | - | - | - |