Dhaulagiri I | 1987 S Face (never on face)
A Japan expedition to Dhaulagiri I in 1987 via S Face (never on face), led by Hiroshi Aota. Summit reached on 2nd October 1987. 3 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 292 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | DHA187304 |
| Peak ID | DHA1 |
| Year | 1987 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | S Face (never on face) |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Japan |
| Leaders | Hiroshi Aota |
| Sponsor | Hiroshi Aota Dhaulagiri S Face Solo Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Thulo Khola |
| Basecamp Date | 1987-09-29 |
| Summit Date | 1987-10-02 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 3 |
| Total Days | 15 |
| Termination Date | 1987-10-14 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 4300m due to dangerous avalanching |
| High Point (m) | 4300 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 3 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | To 5500m on Pk 6620 once |
| Campsites | BC(29/09,3500m),ABC(02/10,4300m),xxx(4300m) |
| Route Notes | BC near Polish aut 1986 site ABC on bottom of glacier. After ABC established did acclimatization climb to 5500m on point 6620 on 9th Oct. Plan was route up center of S Face, but 2-3 big avalanches daily and many small avalanches, so no climbing on Dhaulagiri I at all and on 10th Oct returned to BC from ABC and left BC 14th Oct. Winter season would be better time to try this face, but not sure he wants to come to it again. |
| Accidents | None |
| Achievement | - |
| Agency | Ama Dablam Trekking |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2452973 |
| Year | 1987 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | s face (never on face) |
Members
3 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hiroshi Aota | M | 1958 | Japan | Leader | Nou-machi, Niigata, Japan | Professional alpinist | Details Other expeditions |
| Takao Kurosawa | M | 1949 | Japan | Member | Kamakura, Kanagawa, Japan | Writer & commercial property owner | Details Other expeditions |
| Shiyun Sakai | M | 1949 | Japan | Member | Azymi, Nagano, Japan | Artist | Details Other expeditions |
References
5 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DHA187304 | AAJ | Cheney, Michael J. & Hawley, Elizabeth | - | - | 62:224 (1988) | - |
| DHA187304 | MM | - | - | - | 120:11 (Mar 1988) | - |
| DHA187304 | IWA | - | - | - | :280 (1988) | - |
| DHA187304 | IWA | - | - | - | :74-75 (1988) | - |
| DHA187304 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12198822401/Asia-Nepal-Dhaulagiri-South-Face-Solo-Attempt | - | - | - |