Cho Oyu | 1986 W Ridge from S
A Switzerland expedition to Cho Oyu in 1986 via W Ridge from S, led by Erhard Loretan. Summit reached on 20th October 1986. 3 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 912 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | CHOY86301 |
| Peak ID | CHOY |
| Year | 1986 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | W Ridge from S |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Switzerland |
| Leaders | Erhard Loretan |
| Sponsor | Cho Oyu Himalayan Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 1986-10-08 |
| Summit Date | 1986-10-20 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 12 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 6 |
| Termination Notes | Abandoned at 7200m due to fatal accident of Steiner |
| High Point (m) | 7200 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 3 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 1 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Pt 6269m near BC |
| Campsites | BC(08/10,5300m),Biv(19/10,6000m),C1(20/10,7200m),xxx(20/10,7200m) |
| Route Notes | BC between Dzsampa and Karyolung Biv1 1 hour before Polish 1986 spring ABC Biv2 at NW Ridge High point at NW Ridge. Before 19th Oct did acclimatization climb of point 6296m. Started up from BC at midnight 19/18 Oct and arrived at biv site of 6000m at 8:00 am (as on Everest Aug 1986, rested in day time when warmer and climbed during cold). At 4:00 pm 19th started up again and made new route on face WNW of summit. Not difficult snow face (last part a little rock). Climbed till 1:00 am on 20th Oct to 7200m. Very strong wind and had to stop. 7:00 am 20th also very strong wind so decided to descend to 1st biv site. 9:00 am Steiner fell to his death. Steiner fell (was behind Loretan). Probably strong wind pushed him off. Was at 6900m and fell to 6300m but still alive. Loretan put him in sleeping bag, went to Dupre who went up with warm clothes, food, cooker, while Loretan to BC and sent sirdar to Namche for helicopter. No helicopter in 2 days so Loretan up with more food and few hours after arrival Steiner died 23 Oct evening many serious injuries. |
| Accidents | Steiner fatal accident |
| Achievement | - |
| Agency | Asian Trekking |
| Commercial Route | True |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2452400 |
| Year | 1986 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | w ridge from s |
Members
3 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Christian Dupre | M | 1962 | Switzerland | Climber | Bulle, Fribourg, Switzerland | Engineering student | Details Other expeditions |
| Erhard Loretan | M | 1959 | Switzerland | Leader | Chatel sur Mt. Salvers, Switzerland | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Pierre-Alain Steiner | M | 1960 | Switzerland | Climber | L'Orient, Vaud, Switzerland | Alpine guide | Details Other expeditions |
References
3 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CHOY86301 | AAJ | Loretan, Erhard | - | - | 61:242 (1987) | - |
| CHOY86301 | MM | - | - | - | 114:12 (Mar 1987) | - |
| CHOY86301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12198724202/Asia-Nepal-Cho-Oyu-Tragedy | - | - | - |