Cho Oyu | 2010 NW side
A Switzerland expedition to Cho Oyu in 2010 via NW side, led by Andre Luethi. Summit reached on 20th September 2010. 3 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 7486 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | CHOY10347 |
| Peak ID | CHOY |
| Year | 2010 |
| Season | 3 |
| Host Country | 2 |
| Route 1 | NW side |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Switzerland |
| Leaders | Andre Luethi |
| Sponsor | Luethi Globetrotter Cho Oyu Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 2010-09-17 |
| Summit Date | 2010-09-20 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 3 |
| Total Days | 8 |
| Termination Date | 2010-09-25 |
| Termination Reason | 7 |
| Termination Notes | Abandoned at 6500m due to Gehrig's altitude sickness |
| High Point (m) | 6500 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 2 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Climbed Noijinkangsang (7206m) in Tibet |
| Campsites | BC(17/09,4900m),ABC(18/09,5700m),C1(20/09,6500m),xxx |
| Route Notes | Gehrig had a bad night at C1 (could not breath) and decided to abandon his climb. Luethi and Ang Kami decided to stay with him and so they also abandoned their climb. They were not going to use oxygen. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Matterhorn Treks |
| Commercial Route | True |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2461070 |
| Year | 2010 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | nw side |
Members
3 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Andre Luethi | M | 1960 | Switzerland | Leader | Laupen, Bern, Switzerland | Travel agent | Details Other expeditions |
| Daniel Oliver Gehrig | M | 1970 | Switzerland | Climber | Zurich, Switzerland | - | Details Other expeditions |
| Ang Kami Sherpa | M | 1973 | Nepal | H-A Worker | Sanu Gumela, Chaurikharka-9, Khumbu | - | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CHOY10347 | - | - | http://www.swissolympic.ch/olympiablog/post/Gigathlon-Feeling-im-Himalaya.aspx | - | - | - |
| CHOY10347 | - | - | http://www.himalaya2010.ch/p/home/ | - | - | - |