Cho Oyu | 2010 NW side
A China expedition to Cho Oyu in 2010 via NW side, led by Wangchen Sonam. Summit reached on 17th September 2010. 30 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 7031 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | CHOY10345 |
| Peak ID | CHOY |
| Year | 2010 |
| Season | 3 |
| Host Country | 2 |
| Route 1 | NW side |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | China |
| Leaders | Wangchen Sonam |
| Sponsor | Holy Mountain Adventure Cho Oyu Expedition 2010 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Lhasa->Tingri |
| Basecamp Date | - |
| Summit Date | 2010-09-17 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 0 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 8100m due to heavy snow, avalanche danger and avalanche accident |
| High Point (m) | 8100 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 20 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 10 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC,ABC(5700m),C1(6400m),C2(7200),xxx(17/09,8100m) |
| Route Notes | 18 Chinese clients split into two groups of 9: Group A Group B Liu Yong-Zhong A-Cang (nickname) Wei Jing An-Qian (nickname) Miao Ke Gu Jian Zhou Xu-Zhong Gao Zhi Li Hong K-D (nickname) Yu Guan-Rong Da-Yong (nickname) Yang Jun Gu Bing Jiang Jun Ya-Ya (nickname) Zheng-Jun Piao Liu Jun (Akira Hitoshi Kimoto?) (Japanese of Chinese origin) 7 rope team members injured in avalanche at about 7800m on 17 Sept [when returning down from fixing ropes?]. Tashi Phuntsok was the most seriously injured and was evacuated on a stretcher. Other 6 received minor injuries and walked down by themselves. |
| Accidents | 7 rope team members injured in avalanche at about 7800m on 17 Sept |
| Achievement | - |
| Agency | Holy Mountain Adventure |
| Commercial Route | True |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2461022 |
| Year | 2010 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | nw side |
Members
30 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wangchen Sonam (Wangqing Sonam) | M | 1982 | China | Leader | Chamdo, Tibet, China | - | Details Other expeditions |
| Tsering Samdrup (Tsering Sangzhu) | M | 1983 | China | Climbing Leader | Yanjing, Chamdo, Tibet, China | - | Details Other expeditions |
| Yong-Zhong Liu | M | 1969 | China | Climber | Shenzhen, Guangdong, China | Businessman | Details Other expeditions |
| Jing Wei | F | 1966 | China | Climber | Chengdu, Sichuan, China | - | Details Other expeditions |
| Ke Miao | M | - | China | Climber | Henan, China | - | Details Other expeditions |
| Xu-Zhong Zhou | M | 1956 | China | Climber | Beijing, China | - | Details Other expeditions |
| Hong Li | M | - | China | Climber | Ningbo, Zhejiang, China | Surgeon | Details Other expeditions |
| Guan-Rong Yu | M | - | China | Climber | Wuhan, Hubei, China | - | Details Other expeditions |
| Jun Yang | M | - | China | Climber | Sichuan, China | - | Details Other expeditions |
| Jun Jiang | M | 1973 | China | Climber | Sichuan, China | - | Details Other expeditions |
| Zheng-Jun Piao | M | - | China/Japan | Climber | Himeji, Hyogo, Japan | - | Details Other expeditions |
| A-Cang | M | - | China | Climber | Zhuhai, Guangdong, China | - | Details Other expeditions |
| Qian An | F | - | China | Climber | Shanghai, China | - | Details Other expeditions |
| Jian Gu | M | 1963 | China | Climber | Nanjing, Jiangsu, China | - | Details Other expeditions |
| K-D | M | - | China | Climber | Hong Kong | - | Details Other expeditions |
| Da-Yong | M | - | China | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Bing Gu | M | - | China | Climber | Shanghai, China | - | Details Other expeditions |
| Ya-Ya | F | - | China | Climber | Chengdu, Sichuan, China | - | Details Other expeditions |
| Jun Liu | M | 1970 | China | Climber | Baoding, Hebei, China | - | Details Other expeditions |
| Zhi Gao | M | - | China | Climber | Kunming, Yunnan, China | - | Details Other expeditions |
| Tashi Phuntsok (Tashi Phinzo) | M | 1983 | China | H-A Assistant | Xegar, Tingri Dzong, Tibet, China | - | Details Other expeditions |
| Karsang (Gesang, Kelsang) | M | 1984 | China | H-A Assistant | Tingri Dzong, Tibet, China | - | Details Other expeditions |
| Tseten Jigme (Tsedan Chomay) | M | 1985 | China | H-A Assistant | Tsongdu, Nyalam Dzong, Tibet, China | - | Details Other expeditions |
| Chimi Tashi (Qimi Zhaxi) | M | 1987 | China | H-A Assistant | Tsongdu, Nyalam Dzong, Tibet, China | - | Details Other expeditions |
| Tsering Dhondup (Big) | M | 1982 | China | H-A Assistant | Tingri Dzong, Tibet, China | - | Details Other expeditions |
| Tsering Dorje (Cering Dorje) | M | 1982 | China | H-A Assistant | Pangrung, Nyalam Dzong, Tibet, China | - | Details Other expeditions |
| Pasang Tarke (Basang Taqu) | M | 1978 | China | H-A Assistant | Tsongdu, Nyalam Dzong, Tibet, China | - | Details Other expeditions |
| Pemba Dhondup (Bianba Dunzhu) | M | 1979 | China | H-A Assistant | Tsako, Tingri Dzong, Tibet, China | - | Details Other expeditions |
| Pemba Tsering (Small) | M | 1988 | China | H-A Assistant | Tingri Dzong, Tibet, China | - | Details Other expeditions |
| Ngawang Dhondup (Ngawang Dradul) | M | 1980 | China | H-A Assistant | Tingri Dzong, Tibet, China | - | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.