Cho Oyu | 2010 NW side
A Argentina expedition to Cho Oyu in 2010 via NW side, led by Pablo Reguera. Summit reached on 30th September 2010. 6 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 6952 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | CHOY10339 |
| Peak ID | CHOY |
| Year | 2010 |
| Season | 3 |
| Host Country | 2 |
| Route 1 | NW side |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Argentina |
| Leaders | Pablo Reguera |
| Sponsor | Five Argentinians on Cho Oyu |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Kodari->Nyalam->Tingri |
| Basecamp Date | 2010-09-12 |
| Summit Date | 2010-09-30 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 18 |
| Total Days | 24 |
| Termination Date | 2010-10-06 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6800m due to avalanche risk and high wind |
| High Point (m) | 6800 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 1 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 5 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(12/09,4950m),ABC(15/09,5700m),C1(20/09,6400m),xxx(30/09,6800m) |
| Route Notes | BC at CBC/IC on 14/09 at 5300m High point at over the serac between C1-C2. The team during its acclimatizing went up to approx. 6800m. Arana and Pasang reached high point of 6800m on 30 Sept, but it was not their summit push. Same day the team lost its three tents at C1 due to strong wind. Galtier and Nasiff went up to C1. Reguera's high point was below the serac around 6600m. Sanchez went up to 6600m got AMS and turned around. Sherpa: Pasang Tshering, aka Ang Pasang, 27/12/73, Thamiteng, Everest X2, Lhotse X1, Cho Oyu X1, K2 X1 |
| Accidents | Sanchez got AMS (vomiting at around 6600m while trying to get to C2) |
| Achievement | - |
| Agency | Thamserku Trekking |
| Commercial Route | True |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2461035 |
| Year | 2010 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | nw side |
Members
6 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Agustin Arana | M | 1963 | Argentina | Climber | Tandil, Buenos Aires, Argentina | Farmer | Details Other expeditions |
| Pascale Galtier | M | 1958 | Argentina | Climber | Piedro del Aguilo, Argentina | Farmer | Details Other expeditions |
| Hugo Moises Nasiff | M | 1962 | Argentina | Climber | Rivadavia, Argentina | Wine tastier | Details Other expeditions |
| Pablo Reguera | M | 1974 | Argentina | Leader | Tandil, Buenos Aires, Argentina | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Pedro Ignacio Sanchez Magrinos | M | 1979 | Argentina | Climber | Buenos Aires, Argentina | Entrepreneur | Details Other expeditions |
| Pasang Tshering (Ang Pasang) Sherpa | M | 1973 | Nepal | H-A Worker | Thamiteng, Khumbu | - | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CHOY10339 | - | - | http://www.chooyu2010.com.ar | - | - | - |