Cho Oyu | 2007 NW side
A Czech Republic expedition to Cho Oyu in 2007 via NW side, led by Miroslav Caban. Summit reached on 18th May 2007. 2 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 5605 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | CHOY07116 |
| Peak ID | CHOY |
| Year | 2007 |
| Season | 1 |
| Host Country | 2 |
| Route 1 | NW side |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Czech Republic |
| Leaders | Miroslav Caban |
| Sponsor | 448 (In Four Months, Four Peaks of 8000m) |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Zhangmu->Nyalam->Tingri->BC |
| Basecamp Date | 2007-05-10 |
| Summit Date | 2007-05-18 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 8 |
| Total Days | 11 |
| Termination Date | 2007-05-21 |
| Termination Reason | 4 |
| Termination Notes | Abandoned at 7700m due to strong wind, snowfall and clouds |
| High Point (m) | 7700 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 3 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 2 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Attempted Xixabangma (no summit) |
| Campsites | ABC(10/05,5700m),C1(13/05,6400m),C2(16/05,7100m),C3(17/05,7500m),xxx(18/05,7700m) |
| Route Notes | Due to bad weather team had to put an Intermediate camp at 6800 on 15 May. On 18 May Caban and Matiasek left C3 at 04:15 hours/NST. At 07:30 hours they arrived at 7700m, then started strong wind. Both waited for half an hour, but wind did not stop. Caban and Matiasek turned around to C3 where they reached at 09:00 hours; same day descended to ABC at 19:00 hours. Wind was very strong and visibility was poor. The team returned to Kathmandu on 22 May and will leave on 26 for Islamabad for Broad Peak and K2. Caban said that they spent 42 days trying to climb Xixbangma and almost everyday there was snowfall. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Thamserku Trekking (Parajuli) |
| Commercial Route | True |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2459711 |
| Year | 2007 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | nw side |
Members
2 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Miroslav Caban | M | 1964 | Czech Republic | Leader | Hustopece, Czech Republic | Writer & photographer | Details Other expeditions |
| Jenda (Jan) Matiasek | M | 1976 | Czech Republic | Climber | Prague, Czech Republic | Alpine instructor | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.