Cho Oyu | 2003 NW side
A UK expedition to Cho Oyu in 2003 via NW side, led by Chris Suggitt. Summit reached on 27th September 2003. 2 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 4453 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | CHOY03309 |
| Peak ID | CHOY |
| Year | 2003 |
| Season | 3 |
| Host Country | 2 |
| Route 1 | NW side |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | UK |
| Leaders | Chris Suggitt |
| Sponsor | Independent team on Cho Oyu |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | KTM->Zangmu->Tingri->BC |
| Basecamp Date | 2003-09-09 |
| Summit Date | 2003-09-27 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 18 |
| Total Days | 24 |
| Termination Date | 2003-10-03 |
| Termination Reason | 4 |
| Termination Notes | Abandoned at 7000m due to weather conditions |
| High Point (m) | 7000 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 2 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(02/09,4900m),ABC(05/09,5700m),C1(11/09,6450m),C2(18/09,7000m),xxx(27/09,7000m) |
| Route Notes | 7000m was the highest alititude that they both reached in their life. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Asian Trekking |
| Commercial Route | True |
| Standard Route | True |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2458288 |
| Year | 2003 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | nw side |
Members
2 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Margaret (Maggie) Foster | F | 1953 | UK | Climber | Worthing, W Sussex, England | Youth worker | Details Other expeditions |
| Christopher John Suggitt | M | 1961 | UK | Leader | Southwick, Brighton, W Sussex, England | Engineer | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.