Chandi Himal | 2013 W Ridge
A UK expedition to Chandi Himal in 2013 via W Ridge, led by Guy Wilson. Summit reached on 7th November 2013. 3 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 9636 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | CHND13301 |
| Peak ID | CHND |
| Year | 2013 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | W Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | UK |
| Leaders | Guy Wilson |
| Sponsor | British Far West Nepal 2013 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | See route notes |
| Basecamp Date | 2013-11-03 |
| Summit Date | 2013-11-07 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 4 |
| Total Days | 8 |
| Termination Date | 2013-11-11 |
| Termination Reason | 10 |
| Termination Notes | Abandoned at 5950m due to vertical rock wall |
| High Point (m) | 5950 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 3 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Climbed unnamed peak 6024m |
| Campsites | BC(03/11,4900m),C1(06/11,5400m),xxx(07/11,5950m) |
| Route Notes | Approach: Nepalgunj->Simikot->Dojang->Thana Singu->Nim Khola->two open camps along Nim Khola. From BC to high camp, easy glacier walk all the way up. From high camp to the high point difficult due to loose rocks. The high point ended up at the base of a 90-degree rock wall. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Lasho Adventure |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2461542 |
| Year | 2013 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | w ridge |
Members
3 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Guy Wilson | M | 1984 | UK | Leader | Sheffield, S Yorkshire, England | Alpine instructor | Details Other expeditions |
| David John Chapman | M | 1984 | UK | Climber | Aviemore, Inverness, Scotland | Alpine instructor | Details Other expeditions |
| Neil Anthony Warren | M | 1983 | UK | Climber | Sheffield, S Yorkshire, England | Outdoor instructor | Details Other expeditions |
References
2 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CHND13301 | AAJ | Wilson, Guy | - | - | 88:306-307 (2014) | - |
| CHND13301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/13201212617/Chandi-Himal-Peak-6024m-northwest-ridge-Chandi-Himal-6069m-southeast-ridge-attempt | - | - | - |