Chekigo | 1955 NW Ridge
A UK expedition to Chekigo in 1955 via NW Ridge, led by Alfred Gregory. Summit reached on 27th May 1955. 3 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 4098 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | CHEK55101 |
| Peak ID | CHEK |
| Year | 1955 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | NW Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | UK |
| Leaders | Alfred Gregory |
| Sponsor | Merseyside Himalayan Expedition 1955 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Rolwaling Valley->Manlung La |
| Basecamp Date | - |
| Summit Date | 1955-05-27 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 0 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 10 |
| Termination Notes | Abandoned at 6180m due to huge crevasse below summit |
| High Point (m) | 6180 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 2 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Climbed Panaio Toupa (PANT-551-01), Parchamo (PARC-551-01), Pimu (PAML-551-01), Ramdung (RAMD-551-01), Dingjung Ri (DING-551-01), Ripimo Shar (RIPI-551-01), Dapladadangdio and Singkar; attempted Pangbuk Ri (PANG-551-01); recon Gaurishankar (GAUR-551-01 |
| Campsites | xxx(27-28/05,6180m) |
| Route Notes | Reached 80m below summit as route blocked by huge crevasse below summit. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | - |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | True |
| Primary Reference | True |
| Primary ID | RAMD55101 |
| Checksum | 2440495 |
| Year | 1955 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | nw ridge |
Members
3 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alfred John (Alf) Gregory | M | 1913 | UK | Leader | Blackpool, Lancashire, England | - | Details Other expeditions |
| Ted Courtenay | M | 1928 | UK | Climber | Manchester, England | - | Details Other expeditions |
| Lhakpa Tenzing Sherpa | M | - | Nepal | H-A Worker | - | - | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.