Baruntse | 2022 SE Ridge
A Germany expedition to Baruntse in 2022 via SE Ridge, led by Julian Sandbrink. Summit reached on 26th April 2022. 18 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 10766 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | BARU22101 |
| Peak ID | BARU |
| Year | 2022 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SE Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Germany |
| Leaders | Julian Sandbrink |
| Sponsor | 8K Baruntse Expedition 2022 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | Australia, Austria, Canada, Denmark, Netherlands, Norway, Peru, Poland, Sweden, USA |
| Approach | Lukla->Pangoma->Kothe->Khare->BC |
| Basecamp Date | 2022-04-13 |
| Summit Date | 2022-04-26 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 13 |
| Total Days | 0 |
| Termination Date | - |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6900m due to dangerous conditions |
| High Point (m) | 6900 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 17 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 7 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(13/04,5400m),C1(24/04,6100m),C2(25/04,6400m),xxx(26/04,6900m) |
| Route Notes | Instagram report from Julian Sandbrink: The southeast ridge to the main summit (7129m) in the background was getting too technical, exposed and dangerous (overhanging cornices, crevasses, no fixed ropes). Ashok Lama and I agreed not to move on as I couldn’t have properly belayed him. No summit, but many other aspects of why I climb mountains were perfect: Astonishing views of nature, a spectacular sunrise above the earth, a tough test of physical and psychological limits and an intense feeling of being alive. An absolutely insane experience. I am very happy that I’ve taken that challenge! Baruntse was first climbed in 1954 in an expedition led by Edmund Hillary, a year after he climbed Everest with Tenzing Norgay. It was last summited in 2017. This season, to our knowledge, no other climbing party got to where we were. The main reason: We just managed to cross a big crevasse via a snowbridge before it was getting too unstable from the morning sun. The summit is getting more difficult as once stable snow/ice is breaking up, snow bridges over crevasses are becoming fragile and the line of snow that allowed walking over the ridge is vanishing. Initially, we were 11 clients at BC with the same summit schedule. 5 left Camp II, 4 of us met around 9 am on the “false summit” plateau at 6900m, together with our Sherpa crew. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | 8K Expeditions |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2462753 |
| Year | 2022 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | se ridge |
Members
18 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Julian Philip Sandbrink | M | 1993 | Germany | Leader | - | - | Details Other expeditions |
| Andreas Als | M | 1962 | Austria | Climber | Woergl, Tirol, Austria | Technician | Details Other expeditions |
| Michel Brama | M | 1976 | Netherlands | Climber | Voorhout, Netherlands | - | Details Other expeditions |
| Nils Olof Erland Carlstoft | M | 1966 | Sweden | Climber | NILS OLOF ERLAND CARLSTOFT | - | Details Other expeditions |
| Maarten De Klerk | M | 1969 | Netherlands | Climber | Muenster, North Rhine-Westphalia, Germany | Management consultant | Details Other expeditions |
| Marcel Gerardus Marie Engelen | M | 1975 | Netherlands | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Yaakov Yisrael Fein | M | 1992 | USA | Climber | YAAKOV YISRAEL FEIN | - | Details Other expeditions |
| Aldo Vladimir Guerrero Sotomayor | M | 1977 | Peru | Climber | Detmold, North Rhine-Westphalia, Germany | Alpine guide | Details Other expeditions |
| Jonathan Wayne Heshka | M | 1964 | Canada | Climber | Kamloops, British Colombia | University professor | Details Other expeditions |
| Ian James Hibbert | M | 1951 | Australia | Climber | Huaraz, Peru | Retired technician in oil refinery company | Details Other expeditions |
| Per Henril Harald Iversen | M | 1965 | Sweden | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Horst Kofler | M | 1961 | Austria | Climber | Ebbs, Tirol, Austria | Technician | Details Other expeditions |
| Cezary Kozon | M | 1986 | Poland | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Soeren Lund | M | 1982 | Denmark | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Harold Randal Orner | M | 1962 | USA | Climber | Santa Fe, New Mexico | Chef | Details Other expeditions |
| Shika Raju | F | 1979 | Australia | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Paal David Holmes Skyrud | M | 1969 | Norway | Climber | - | - | Details Other expeditions |
| Ashok Lama | M | 1999 | Nepal | H-A Worker | Bhumlu-4, Kavrepalachowk | Alpine guide | Details Other expeditions |
References
1 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BARU22101 | - | - | https://www.instagram.com/juliantothewild/ | - | - | - |