Baruntse | 2013 SE Ridge
A Russia expedition to Baruntse in 2013 via SE Ridge, led by Igor Komarov. Summit reached on 11th October 2013. 10 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 8355 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | BARU13311 |
| Peak ID | BARU |
| Year | 2013 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SE Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Russia |
| Leaders | Igor Komarov |
| Sponsor | Russian Baruntse Expedition 2013 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Chutanga->Kothe->Tagnak->Khare->Open camp at 4600m |
| Basecamp Date | 2013-10-05 |
| Summit Date | 2013-10-11 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 6 |
| Total Days | 11 |
| Termination Date | 2013-10-16 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6800m due to bad snow condition and very high risk of avalanche |
| High Point (m) | 6800 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 7 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 3 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(05/10,5445m),C1(08/10,6100m),xxx(11/10,6800m) |
| Route Notes | Russian team arrived at BC about 7 Oct. Very deep snow (waist-deep). Team members only reached C1. All seven members spent night at C1. Pemba Nurbu and Nurbu Chhiri fixed the line up to 6800m. Until 15 October evey day snow fall, approximately 2 meters at BC. Over all snow conditions on the mountain was very bad and difficult to work. Mehdi van Haver (French-Swiss) reported that when they left (on the 13th of October), the Seven Summit Adventure Sherpas were 200m close from the summit (their team consisting in 7 Russians + 3 Sherpas), their clients going up for C1 that same day. Summit expected on the 16th or 17th of October. Sherpas: Pemba Rinji Pemba Nurbu Nurbu Chhiring |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | 7 Summits Adventure |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | - |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2461785 |
| Year | 2013 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | se ridge |
Members
10 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Renata Ablyazova | F | 1994 | Russia | Climber | Saratov, Russia | Student | Details Other expeditions |
| Igor Komarov | M | 1956 | Russia | Leader | Putigorsk, Russia | Avalanche service | Details Other expeditions |
| Alexander Litvinenko | M | 1965 | Russia | Climber | Stavropol, Russia | Security specialist | Details Other expeditions |
| Oleg Pritulenko | M | 1970 | Russia | Climber | Saratov, Russia | Security specialist | Details Other expeditions |
| Rustyam Rakhmatullin | M | 1983 | Russia | Climber | Saratov, Russia | Security specialist | Details Other expeditions |
| Oleg Yakushev | M | 1968 | Russia | Climber | Krasnodar, Russia | Clerk | Details Other expeditions |
| Elizaveta Yakusheva | F | 1988 | Russia | Climber | Krasnodar, Russia | Student | Details Other expeditions |
| Pemba Rinjin Sherpa | M | 1965 | Nepal | H-A Worker | Balakharka, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Pemba Nurbu Sherpa | M | 1980 | Nepal | H-A Worker | Tashigaon, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
| Nurbu Chhiring Sherpa | M | 1980 | Nepal | H-A Worker | Balakharka, Makalu-Barun | - | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.