Baruntse | 2004 SE Ridge
A UK expedition to Baruntse in 2004 via SE Ridge, led by Andrew Hughes. Summit reached on 19th April 2004. 12 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 4538 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | BARU04101 |
| Peak ID | BARU |
| Year | 2004 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SE Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | UK |
| Leaders | Andrew Hughes |
| Sponsor | British Services Makalu Expedition 2004 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 2004-04-11 |
| Summit Date | 2004-04-19 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 8 |
| Total Days | 10 |
| Termination Date | 2004-04-21 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6800m due to difficult snow conditions |
| High Point (m) | 6950 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 500 |
| Total Members | 12 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 3 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | True |
| O2 None | False |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | True |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Climbed Mera Peak (by all on 7th April) |
| Campsites | BC(11/04,5700m),C1(15/04,6130m),C2(18/04,6400m),xxx(19/04,6950m) |
| Route Notes | BC on moraine below glacier high site C1 on east side of West Col C2 at 6400m before start of SE Ridge. On 19th April 5 members and 3 Sherpas left C2 for top 3:15 am. Banning moving very slowly due to altitude sickness (they realized later) and Price stopped him (later had to be evacuated with pulmonary edema). Pasang Gyalzen stayed with him at 6800m while others on up to high point. Others not in summit bid because of bad chest infection; others stopped at 10:30 am because of difficult snow conditions and ahead was difficulty and getting too late; stopped at C2, but Banning's health getting worse, so at 4:00 pm from C2 to C1. 20th Banning evacuated by helicopter from BC. Climb finished. All members now too ill or too tired to try again and not much time left. Gleave did no climbing; left after 2 days trek with viral infection. |
| Accidents | Banning pulmonary edema at 6800m (later evacuated) |
| Achievement | - |
| Agency | Summit Nepal Trekking |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2458269 |
| Year | 2004 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | Used |
| Route (lowercase) | se ridge |
Members
12 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sean Banning | M | 1965 | UK | Climber | Llanddulas, Wales | RAF physical training instructor with rank of sergeant | Details Other expeditions |
| Simon Bunn | M | 1974 | UK | Climber | Albans, Hertford, England | Army medical corps lieutenant | Details Other expeditions |
| Philip Carrotte | M | 1980 | UK | Climber | Brecon, Wales | Army officer with rank of lieutenant | Details Other expeditions |
| Sam Gleave | M | 1970 | UK | Climber | Disloy, Cheshire, England | RAF physical training instructor with rank of sergeant | Details Other expeditions |
| David Goldsmith | M | 1961 | UK | Climber | Cornworthy, Devon, England | Navy engineer with rank of lieutenant | Details Other expeditions |
| Andrew Simon (Andy) Hughes | M | 1960 | UK | Leader | Newton Abbot, Devon, England | Navy doctor with rank of surgeon commander | Details Other expeditions |
| Edward Jones | M | 1975 | UK | Climber | Cupar, Fife, Scotland | RAF chef with rank of senior aircraftsman | Details Other expeditions |
| Martin Price | M | 1962 | UK | Deputy Leader | Portsmouth, Hampshire, England | Marines Colonel | Details Other expeditions |
| Jude Shendon | F | 1969 | UK | Climber | Swindon, Wiltshire, England | Army physical training instructor with rank of warrant officer | Details Other expeditions |
| Kate Simmonds | F | 1976 | UK | Climber | Lavendon, Buckingham, England | Army helicopter pilot wth rank of captain | Details Other expeditions |
| Sean Yates | M | 1966 | UK | Climber | Plymouth, Devon, England | Navy artificer (technician) with rank of warrant officer | Details Other expeditions |
| Katherine Young | F | 1980 | UK | Climber | Yelverton, Devon, England | Artillery officer with rank of lieutentant | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.