Api Main | 2024 S side
A Czech Republic expedition to Api Main in 2024 via S side, led by Olga Novakova. Summit reached on 25th September 2024. 6 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 11462 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | APIM24301 |
| Peak ID | APIM |
| Year | 2024 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | S side |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Czech Republic |
| Leaders | Olga Novakova |
| Sponsor | Czech Republic Api Himal Expedition 2024 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Makarigard->Siti->Dhauli Odar (3500m)->Api BC (3850m) |
| Basecamp Date | 2024-09-20 |
| Summit Date | 2024-09-25 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 5 |
| Total Days | 16 |
| Termination Date | 2024-10-06 |
| Termination Reason | 10 |
| Termination Notes | Abandoned at 5400m due to route difficulty |
| High Point (m) | 5400 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 6 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(20/09,3850m),C1(23/09,4700m),C2(24/09,5100m),xxx(25/09,5400m) |
| Route Notes | Team intented to climb from the south over the saddle (5400m) to the north and along the northwest wall to the summit. They managed to climb the saddle (5400-5500m), but an unexpected complicated break appeared on the north side (4800m) and overcoming it would have closed the possibility of returning to the saddle and BC on the south side. The decision was to return. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Campobase Trek |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2465888 |
| Year | 2024 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | s side |
Members
6 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Olga Novakova | F | 1966 | Czech Republic | Leader | Brno, Czech Republic | Researcher | Details Other expeditions |
| Vit Auermueller | M | 1967 | Czech Republic | Climber | Brno, Czech Republic | - | Details Other expeditions |
| Antonin Belik | M | 1966 | Czech Republic | Climber | Blansko, Czech Republic | Technician at Siemens | Details Other expeditions |
| Jiri Hradil | M | 1975 | Czech Republic | Climber | Pnenov, Czech Republic | - | Details Other expeditions |
| Jan Misek | M | 1986 | Czech Republic | Climber | - | Programmer | Details Other expeditions |
| Jaromir Sedlarik | M | 1973 | Czech Republic | Climber | Holesov, Czech Republic | Technician | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.