Annapurna III | 1996 SE Pillar
A USA expedition to Annapurna III in 1996 via SE Pillar, led by Alex Lowe. 2 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 1942 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | ANN396301 |
| Peak ID | ANN3 |
| Year | 1996 |
| Season | 3 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SE Pillar |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | USA |
| Leaders | Alex Lowe |
| Sponsor | Annapurna III South Pillar Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | - |
| Basecamp Date | 1996-09-14 |
| Summit Date | - |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 0 |
| Total Days | 26 |
| Termination Date | 1996-10-10 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 4500m due to deep dangerous snow |
| High Point (m) | 0 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 0 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 2 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | False |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | Acclimatized to 7200m on W Ridge of Annapurna IV |
| Campsites | BC(14/09,3300m),ABC(21/09,4500m) |
| Route Notes | BC below Machhapuchhare BC ABC still on grass in valley. To acclimatize, since would have gone up pillar alpine-style on Annapurna III, went up W Ridge of Annapurna IV from south to 7200m and got stuck in snow cave, spent a week in it when heavy snowfall made it too dangerous to move. Now waist-deep snow at ABC. Down to BC where it rained whole next week with torrential rain some nights. About 8th Oct went to ABC and saw too much snow around for safe attempt on SE Pillar so decided on 10th to abandon climb. Never got on to mountain. |
| Accidents | Nothing |
| Achievement | - |
| Agency | Himalayan Treks (Him Treks) |
| Commercial Route | - |
| Standard Route | - |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 5056 |
| Year | 1996 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | Unknown |
| Route (lowercase) | se pillar |
Members
2 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Conrad Daniel Anker | M | 1962 | USA | Climber | Big Oak Flat, California | Sales and marketing staff of camping equipment maker | Details Other expeditions |
| Stewart Alexander (Alex) Lowe | M | 1958 | USA | Leader | Bozeman, Montana | Alpine guide & sales staff of camping equipment maker | Details Other expeditions |
References
3 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ANN396301 | AAJ | Hawley, Elizabeth | - | - | 71:288-289 (1997) | - |
| ANN396301 | HIGH | - | - | - | 175:91 (Jun 1997) | - |
| ANN396301 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12199728802/Asia-Nepal-Annapurna-IV-Attempts-and-Tragedy | - | - | - |