Annapurna II | 1984 S Face
A Japan expedition to Annapurna II in 1984 via S Face, led by Kunihiko Kondo. Summit reached on 2nd April 1984. 3 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 15 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | ANN284101 |
| Peak ID | ANN2 |
| Year | 1984 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | S Face |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Japan |
| Leaders | Kunihiko Kondo |
| Sponsor | Expedition to S Face of Mt. Annapurna II 1984 |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Madi Khola->Hogagoth |
| Basecamp Date | 1984-03-13 |
| Summit Date | 1984-04-02 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 20 |
| Total Days | 23 |
| Termination Date | 1984-04-05 |
| Termination Reason | 5 |
| Termination Notes | Abandoned at 6000m due to heavy snowfall, avalanching and lost supplies |
| High Point (m) | 6000 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 3 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 0 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | True |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(13/03,2600m),ABC(24/03,4700m),C1(29/03,5900m),C2(01/04,5800m),xxx(02/04,6000m) |
| Route Notes | BC south of mountain and south of its SW Ridge. 6000m cache destroyed by avalanche. 2 difficult places on route: before ABC rock face at 3400m and again another rock band at 5300m just below C1. Made new route below C1. Deposited supplies on 2 April at 6000m at C2 and stayed at C2 3-4 April during heavy snowfall. 5th April returned to deposit site and found all supplies gone in avalanche so decided to abandon climb because no supplies left. Returned to BC 11th April after 2 days holiday at ABC. |
| Accidents | 6000m cache destroyed by avalanche, no injuries |
| Achievement | - |
| Agency | - |
| Commercial Route | False |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2450837 |
| Year | 1984 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | s face |
Members
3 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kunihiko Kondo | M | 1945 | Japan | Leader | Okayama, Japan | Graphic designer & alpine guide | Details Other expeditions |
| Masatoshi Yoshino | M | 1949 | Japan | Climber | Kozan, Hiroshima, Japan | Practitioner of acupunture | Details Other expeditions |
| Toshiro Hamada | M | 1955 | Japan | Climber | Kikuma, Ehime, Japan | Unemployed (was office worker in book publishing company) | Details Other expeditions |
References
4 recorded references.
| Expedition ID | Journal | Author | Title | Publisher | Citation | Yak 94 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ANN284101 | AAJ | Cheney, Michael J. & Hawley, Elizabeth | - | - | 59:281-282 (1985) | - |
| ANN284101 | MM | - | - | - | 99:9 (Sep 1984) | - |
| ANN284101 | MM | - | - | - | 99:9 (Sep 1984) | - |
| ANN284101 | - | - | http://publications.americanalpineclub.org/articles/12198528104/Asia-Nepal-Annapurna-II-Attempt | - | - | - |