Ama Dablam | 2013 SW Ridge
A Philippines expedition to Ama Dablam in 2013 via SW Ridge, led by Charles Yau Lim. Summit reached on 7th May 2013. 2 members recorded.
Expedition Details
| Field | Value |
|---|---|
| ID | 8040 |
| Imported | 2026-03-06 18:04:49.359634 |
| Expedition ID | AMAD13109 |
| Peak ID | AMAD |
| Year | 2013 |
| Season | 1 |
| Host Country | 1 |
| Route 1 | SW Ridge |
| Route 2 | - |
| Route 3 | - |
| Route 4 | - |
| Nationality | Philippines |
| Leaders | Charles Yau Lim |
| Sponsor | Edge Pro Ama Dablam Expedition |
| Success 1 | False |
| Success 2 | False |
| Success 3 | False |
| Success 4 | False |
| Ascent 1 | - |
| Ascent 2 | - |
| Ascent 3 | - |
| Ascent 4 | - |
| Claimed | False |
| Disputed | False |
| Countries | - |
| Approach | Standard |
| Basecamp Date | 2013-04-26 |
| Summit Date | 2013-05-07 |
| Summit Time | - |
| Summit Days | 11 |
| Total Days | 13 |
| Termination Date | 2013-05-09 |
| Termination Reason | 8 |
| Termination Notes | Abandoned at 5910m due to no fixed ropes beyond C2 |
| High Point (m) | 5910 |
| Traverse | False |
| Ski | False |
| Paraglide | False |
| Camps | 2 |
| Fixed Rope (m) | 0 |
| Total Members | 1 |
| Summit Members | 0 |
| Member Deaths | 0 |
| Total Hired | 1 |
| Summit Hired | 0 |
| Hired Deaths | 0 |
| No Hired | False |
| O2 Used | False |
| O2 None | True |
| O2 Climb | False |
| O2 Descent | False |
| O2 Sleep | False |
| O2 Medical | False |
| O2 Taken | False |
| O2 Unknown | False |
| Other Summits | - |
| Campsites | BC(26/04,4425m),C1(03/05,5625m),C2(07/05,5910m),xxx(07/05,5910m) |
| Route Notes | Climb abandoned at 5910m due to no fixed ropes beyond C2. |
| Accidents | - |
| Achievement | - |
| Agency | Adventure International (Snowy Horizon pmt) |
| Commercial Route | True |
| Standard Route | False |
| Primary Route | False |
| Primary Member | False |
| Primary Reference | False |
| Primary ID | - |
| Checksum | 2461178 |
| Year | 2013 |
| Summit Success | False |
| O2 Summary | None |
| Route (lowercase) | sw ridge |
Members
2 recorded members.
| Name | Sex | Year of Birth | Citizenship | Status | Residence | Occupation | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Charles Lee Yau Lim | M | 1972 | Philippines | Leader | San Juan, Manila | Businessman (selling sports equipment) | Details Other expeditions |
| Nawang Lhakpa (Ngang Lhakpa) Sherpa | M | 1972 | Nepal | H-A Worker | Chheplung, Khumbu | - | Details Other expeditions |
References
0 recorded references.